Oto Muayene ve Bakım

Oto Muayene ve Bakım

Oto muayene ve bakım araçların her koşulda sorunsuz ve yüksek performansta çalışması için gerekli bakım ve kontrolleri kapsar.

Sıfır araç için ilk defada 3 yıl sonunda yapılan muayene, sonraki süreçte 2 yılda bir olmak üzere yapılır. Bu esnada aracın bazı değerleri gözden geçirilir. İstenen standartlara sahip olan araçların trafiğe çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur. İstenen değerlerin dışına çıkan araçlar ise muayene sürecinde sıkıntı yaşayabilir. Araç muayeneleri genel olarak tüm insanlığın hatta tüm canlıların faydasınadır. Atmosfere salınan gazların kontrol altına alınması muayene çalışmaları ile mümkün olur. Bu sayede kötü atıkların doğaya salınımının önüne geçilir. Bakım yapılmış her bir araç muayene için hazır hale gelir. Böylece bu araçların trafiğe çıkmasında herhangi bir sakınca olmadığı görülür.
 
 

Oto Muayene ve Bakım Neden Gerekli

Muayene öncesi araç bakımı sayesinde araçlar uygun bir muayene sürecine hazırlıklı hale gelir. Araçların muayeneden geçmesi trafiğe çıkma anlamı taşır. Muayeneden geçemeyen araçlar ise trafik için zararlı unsurlardır. Özellikle egzoz emisyon ölçülerinin belli standartlarda olması gerekir. Herhangi bir sorun durumunda olaya hemen müdahale etmek ve emisyon ölçülerinin belli standartlara gelmesini sağlamak büyük önem arz eder. Ancak bu şekilde araçlar trafiğe güvenli bir şekilde çıkabilecektir.


Yol emniyeti ve araçların iyiliği için muayene süreçleri çok dikkat edilmesi gereken bir dönem olarak kendini gösterir. Bu süreçte bütün araçlar belli zaman aralıkları ile kontrole tabi tutulur. Yapılan bu kontroller araçların trafiğe çıkmasında bir sorun olmadığını gösterir. Trafik kazalarını önlemek çevre kirlenmesini azaltmak açısından bu tip uygulamalar oldukça uygun sonuç vermiştir. Yıllardan beri güvenilir servislerde yapılan periyodik bakım ve muayene süreçleri araçların belli bir düzen içerisinde trafiğe çıkmasına yardımcı olmuştur.

Araç Muayene Öncesi Bakım Neleri Kapsar?

Araç muayene öncesi bakım sürecinde araçlarda dikkat edilmesi gereken parça, sistem ve değerler vardır. Bu tür konularda yapılan ölçüm çalışmalarında istenen sonuçlara daha kolay ulaşmak söz konusu olur. Gerekli olan işlemlerle birlikte araçlarda:


• Muayene öncesi kontrolü gerekli olan belgelerin hazır ve eksiksiz olması,
• Araç yağ ve su gibi sıvıların kontrol edilmiş olması,
• Lastiklerin gerekli kontrolden geçmiş olması,
• Emisyon değerlerinin belli standartlara uygun olması, yapılan çalışmalarla sağlanır.


Bu sayede araçların muayeneden geçmesi ve bakımlı şekilde yola çıkması söz konusu olur. Uzmanlar tarafından yapılan kontroller ve değerlendirme sonuçları, araçlar için en doğru işlemin yapılmasına yardımcı olur.

İlgili Konular

Fren Merkezi Arızası

Fren Merkezi Arızası

Fren merkezi arızası araç hareket halindeyken çok önemli risk oluşturur.

Rehbere git

Egzoz Manifoldu Arızası

Egzoz manifoldu arızası içten yanmalı motora sahip olan araçlarda hava giriş ve çıkışını sağlar.

Rehbere git
Egzoz Manifoldu Arızası
Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon kutusu arızası aracın hâkimiyetinin sürücüde olmasını engeller.

Rehbere git

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Amortisörler, araçların uzun ömürlü olmasını hem de yolculuk esnasında maksimum güvenlik seviyesini korumayı sağlar.

Rehbere git
Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?