Egzoz Manifoldu Arızası

Egzoz Manifoldu Arızası

Motorun çalışması için enjektör yakıt püskürtürken bu yakıtın yanması için belli oranda havaya ihtiyaç duyulur. Eğer yeterli derecede hava tedarik edilmezse o zaman motorun boğulması ve verimli derecede çalışmaması söz konusu olur. Dörtlü çatal şeklinde hava kanallarına sahip olan manifold. Motorun verimli ve düzenli çalışması için hava tedarikine yardımcı olur. Eğer bir şekilde bu parçada sorunlar ortaya çıkarsa araçta verimlilik düşer hatta araç hiç çalışmaz hale gelir. Bu esnada yakıt tüketimi artar ve motor verimliliği çok düşer.

Egzoz Manifoldu Arızası

Egzoz Manifoldu Arızası Neden Olur?

Egzoz Manifoldu Arızası Neden Olur?

Oto mekanik sistem ve tesisatlarda ortaya çıkan sorunların başında yıpranma, kırılma, çatlama ve fiziksel zararlar gelir. Egzoz manifoldu için de aynı sorundan bahsetmek mümkündür. manifoldda yaşanan ısı döngüleri bu metal sistemin zaman içinde yapısını kaybetmesine neden olabilir. En çok görülen sorunlar arasında kırık ve çatlaklar önde gelir. Bu şekilde zarar görmüş olan parça yüzünden motorun ihtiyacı olan havanın tedarik edilmesi zorlaşır. Buna bağlı olarak da aracın motorunda çok belirgin bir performans kaybı yaşanır. Her ne kadar çok sağlam bir parça olsa da aşırı ısının yol açtığı hassasiyet manifoldun olumsuz etkilenmesine neden olur.
 

Egzoz Manifoldu Arızası Neden Olur?

Egzoz Manifoldu Arızası Belirtileri

Egzoz Manifoldu Arızası Belirtileri

Egzoz manifoldu arızası belirtileri aracın bu sorununa yönelik çözümler için sürücülerin uyarılmasını sağlar. Belirtiler ilk anlaşıldığı esnada sorunların çözümü daha kolay olacaktır. Bazı belirtiler;
  •          Gözle görünen kırık ve çatlaklar,
  •          Yakıt tüketiminde artış,
  •          Motor performansında düşüş,
  •          Egzozdan aşırı gelen sesler,
  •          Motordan yanma kokusu gelmesi,
  •          Kokunun araç içine kadar gelmesi olarak görülür.
Bunlar dikkate alındığı zaman sorunların çözümü konusunda daha isabetli adımlar atmak mümkün olur.
 

Egzoz Manifoldu Arızası Belirtileri

Egzoz Manifoldu Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Egzoz Manifoldu Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Söz konusu egzoz manifoldu arızası olduğunda, burada bireylerin yapabilecekleri oldukça sınırlıdır. Arıza durumunda genellikle parça değişimi gerekli olmaktadır. Servisimiz bünyesinde yıllardan beri bu ve benzer konularda güvenilir hizmetler sunulmaktadır. Arızalı parçaların orijinali ile değiştirilmesi sayesinde, araçta ortaya çıkan belirtiler kaybolur ve performans beklenen seviyeye ulaşır. Bu tür araçların trafiğe çıkması da oldukça risklidir. Hava kirliliği gibi olumsuz etkinin yanı sıra, gürültü kirliliği konusunda da bu tür arızalar trafiğe çok olumsuz katkılar sağlayabilir. Servisimiz bünyesinde usta ekiplerimiz, kaliteli ekipmanlarımız ve orijinal parçalarımız bu konuda çözümler oluşturmaktadır. Çatlak veya kırık durumunda yapılacak değişim çalışması, aracın verimliliğini istenen noktaya hemen taşıyacaktır.
 

Egzoz Manifoldu Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?